ممیزی انرژی

 

باتوجه به اهميت فوق‌العاده انرژي و افزايش روزافزون نياز به آن، رسيدگي به نحوه توليد و همچنين مصرف انرژي و بررسي روشهاي بهينه‌سازي مصرف انرژي و كاهش تلفات آن در صنايع مختلف و ساختمان های تجاری و مسکونی ، به يكي از مهمترين فعاليت‌هاي روز دنيا تبديل گرديده است. تمامي اين فعاليتها را مي‌توان در قالب پروژه مميزي انرژي (energy audit) جمع‌آوري و ارائه نمود. باتوجه به اهميت اين موضوع ، شركت سورینا صنعت فردا به اجراي پروژه مميزي انرژي درصنايع و ساختمان ها اقدام نموده است.

با انجام مميزي انرژي در هر يك از پروژه های هدف و پس از مشخص گرديدن نتايج آن ، هركدام از اين مشتركين قادر خواهند بود تا نقاط قوت و ضعف خود در زمينه چگونگي مصرف انواع حاملهاي انرژي (الكتريكي،فسيلي و حتي آب) ، دقت تجهيزات اندازه‌گيري ، فرآيند بهبود نحوه مصرف و افزايش راندمان تجهيزات و ... را مشخص نموده و با كمك برنامه‌هاي تعيين شده از سوي مشاور (شامل برنامه‌هاي زودبازده و ديربازده) ، نسبت به بالابردن شاخص انرژي SEC خود و راندمان تجهيزات اقدام نمايند.

توزيع انرژی مصرفی در کشور

مطابق برآوردهای انجام شده، كل انرژی مصرفی كشور در سال 1371 بيش از 12 ميليارد دلار بوده است. در سال 1381 اين مقدار بالغ بر 20 ميليارد دلار شده و پيش‌بينی می‌شود كه چنانچه روند مصرف انرژی به همين گونه ادامه يابد، در سال 1396 ميزان مصرف انرژی در كشور با ميزان توليد آن برابر شده و لذا ديگر توانی برای صادرات انرژی وجود نداشته باشد.
مصرف‌كنندگان عمده انرژی در كشورمان عبارتند از:

بخش صنعت 26.4%
بخش حمل و نقل 27.7%
بخش مسكن 32.8%
بخش تجاري 8.2%
بخش كشاورزي 4.4%
ساير مصرف‌كنندگان 0.4%

 

معرفی متدلوژی ممیزی انرژی

- تعریف ممیزی انرژی

ممیزی انرژی به روشی گفته می شود که طی آن با انجام سلسله اقداماتی می توان مقادیر مصرف انواع حامل های انرژی و موقعیت های این مصارف را در محل های مصرف و به تفکیک مصرف کنندگان انرژی مشخص و معین نمود و در نهایت نیز با روش مقایسه ای نسبت به شناسایی و ارزیابی وضعیت انرژی ساختمان پرداخت.

- هدف از انجام ممیزی انرژی

تعیین مقادیر مصرف و شاخص های انرژی برای بخش های مختلف در ساختمان، شناسایی فرصت های بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی و در نهایت ارزیابی فنی و اقتصادی اجرای راهکارهای مؤثر در دستیابی به صرفه جویی در مصرف انرژی.

- معرفی ممیزی انرژی سریع

این روش به عنوان یک ابزار و پیش نیاز مهم برای بررسی و ارزیابی ارائه وضعیت مصرف انرژی ساختمان و تأسیسات آن انجام می گیرد، طی انجام ممیزی انرژی سریع به وسیله کارشناسان مجرب امر ممیزی انرژی و یا متخصصین مهندس برق و مکانیک بدون نیاز به دستگاه های اندازه گیری پیشرفته می توان تا میزان قابل قبولی فرصت های بهینه سازی و صرفه جویی انرژی را تعیین نمود. معمولاً مدت زمان لازم برای انجام یک ممیزی انرژی سریع بین 3 تا 5 روز می باشد. حداقل پتانسیل صرفه جویی قابل دسترسی 10 الی 15 درصد خواهد بود.

- مراحل اصلی فرآیند ممیزی انرژی سریع

فرآیند ممیزی انرژی بطور استاندارد در سه مرحله اصلی انجام می گیرد:

مرحله اول : فاز بازدید و جمع آوری اطلاعات

مرحله دوم : شناسایی فرصت های بهینه سازی و تعیین پتانسیل های صرفه جویی انرژی

مرحله سوم : توجیه فنی و اقتصادی و ارائه راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی بدون هزینه و کم هزینه

در ادامه، شرح مراحل و ریز فعالیت های مربوط به فرآیند انجام ممیزی انرژی به شکل نمودار جریانی ارائه می گردد:

- عوامل تعیین کننده مصرف انرژی در ساختمان

مجموعه ای از عوامل و فاکتورها تعیین کننده میزان مصرف انرژی در ساختمان به شرح زیر دسته بندی می گردد:

- شرایط آب و هوایی و اقلیمی محل احداث ساختمان

- مواد و مصالح بکار رفته در پوسته و جداره های خارجی ساختمان

- نوع معماری و سازه ساختمان

- تأسیسات مرکزی ساختمان (گرمایش ، سرمایش، تهویه مطبوع و روشنایی)

- لوازم و تجهیزات مصرف کننده (لوازم برقی و تجهیزات اداری)

تماس

  • تبریز -فلکه تختی به طرف سه راه ولیعصر-دست چپ-کوچه مهتاب-پلاک 4-ساختمان آروین -طبقه اول 
  • 33315970 41 98+
  • 33324359 41 98+
  • info[@]SorinaGroup.ir
  • SorinaGroup[@]Gmail.COM

تصاویر پروژه ها

1
4
3
2
5
6
9
8
7

درباره شرکت سورینا

شرکت سورینا صنعت فردا با هدف پایه گذاری نگاهی نو به صنعت ، بازرسی  های فنی و حوزه های انرژی در سطح ملی و منطقه ای و با بهره مندی از بهترین و کارآمد ترین متخصصان و نخبگان ، در زمینه بازرسی  های فنی ، بازرسی کالا و در زمینه مطالعات فنی اقتصادی ، امکان سنجی پروژه ها ، امور پیمانکاری و مشاوره در حوزه انرژی به ویژه انرژی های تجدید پذیر فعالیت می نماید  

شبکه های اجتماعی

Top