نیروگاه های تولید پراکنده برق

توليد همزمان برق و حرارت CHP - CHPC

توليد همزمان برق و حرارت يا به اختصار توليد همزمان(CHP) عبارت است از توليد همزمان و توام ترموديناميكي دو يا چند شكل انرژي از يك منبع ساده اوليه.

معمولاً در مولدهاي قدرت امروزي، از سوزاندن سوختهاي فسيلي و حرارتي حاصله براي توليد قدرت محوري و سپس تبديل آن به انرژي الكتريسيته استفاده مي شود. متداولترين اين سامانه ها نيروگاههاي عظيم برق ميباشند. در نيروگاههاي حرارتي كه سهم عمده اي در تأمين نياز الكتريسيته جوامع مختلف دارند، بطور متوسط تنها يك سوم انرژي سوخت ورودي به انرژي مفيد الكتريسيته تبديل ميشود.

در كشور ايران بازده معمول نيروگاههاي حرارتي چيزي در حدود 34% است. در اين نيروگاهها مقدار زيادي انرژي حرارتي از طرق مختلف مانند كندانسور، ديگ بخار، برج خنك كن، پمپمها و سامانه لوله كشي موجود در تأسيسات و .... به هدر مي رود. از اين گذشته در شبكه هاي انتقال برق نيز در كشور ما انرژي الكتريسيته توليدي تلف ميشود كه اگر توليد برق در محل مصرف آن انجام شود، عملاً اين مقدار اتلاف وجود نخواهد داشت.

استفاده هر چه بيشتر از گرماي آزاد شده در حين فرايند احتراق سوخت باعث افزايش بازده انرژي، كاهش مصرف سوخت و در نتيجه كاهش هزينه هاي مربوط به تأمين انرژي اوليه مي گردد.

از حرارت اتلافي بازيافت شده از اين سامانه ها مي توان براي مصارف گرمايشي، سرمايشي و بسياري از فرآيندهاي صنعتي استفاده نمود. توليد همزمان برق و حرارت، مي تواند علاوه بر افزايش بازده و كاهش مصرف سوخت، باعث كاهش انتشار گازهاي آلاينده و گلخانه ای شود. در CHP از انرژي حرارتي توليد شده در فرآيند توليد قدرت به عنوان منبع انرژي استفاده مي شود. مصرف كنندگاني كه به مقدار انرژي حرارتي زيادي در طول روز نياز دارند مانند صنايع توليدي، بيمارستانها، ساختمانها و دفاتر بزرگ، خشكشويي ها و غیر از آن ها مي توانند براي كاهش هزينه هاي خود به نحو مطلوبي از CHP بهره ببرند.

 

 

پیوست ها:
دانلود این فایل (chp_sorina_group.pdf)پیوست نیروگاه های مقیاس کوچک[Chp-Chpc Sorina Group]1580 kB

تماس

  • تبریز -فلکه تختی به طرف سه راه ولیعصر-دست چپ-کوچه مهتاب-پلاک 4-ساختمان آروین -طبقه اول 
  • 33315970 41 98+
  • 33324359 41 98+
  • info[@]SorinaGroup.ir
  • SorinaGroup[@]Gmail.COM

تصاویر پروژه ها

1
4
3
2
5
6
9
8
7

درباره شرکت سورینا

شرکت سورینا صنعت فردا با هدف پایه گذاری نگاهی نو به صنعت ، بازرسی  های فنی و حوزه های انرژی در سطح ملی و منطقه ای و با بهره مندی از بهترین و کارآمد ترین متخصصان و نخبگان ، در زمینه بازرسی  های فنی ، بازرسی کالا و در زمینه مطالعات فنی اقتصادی ، امکان سنجی پروژه ها ، امور پیمانکاری و مشاوره در حوزه انرژی به ویژه انرژی های تجدید پذیر فعالیت می نماید  

شبکه های اجتماعی

Top